Jak zostać celującym liderem?

Poradnik Klienta

Jak zostać dobrym liderem? Pytanie o to, jak być pewnym liderem, podawane jest teraz od starożytności, a odpowiedzi na nie obejmują wszelkie możliwe spektrum światopoglądowe czy czysto pragmatyczne. Dla wszystkiej tezy można odnaleźć tezę przeciwną, bronioną w myśli z takim samym zacięciem, jak teza postawiona pierwotnie.

Jak zostać dobrym liderem?

Jak więc bronić się dobrym liderem? Do czego chodzić? W którym celu się rozwijać? Pomimo niezliczonych kontrowersji, można pokusić się o wskazanie przynajmniej kilku elementów, wokół których jest względny konsensus.

Słuchaj swoich wspópracowników

Często za najważniejszą markę w kwestii lidera wywodzi się jego zdolność do słuchania. Nie chodzi oczywiście o to, by stał osobą w maskę z gościem i szedł, jak ten mu się zwierza z życzliwości i marzeń. Zadaniem lidera jest umiejętność identyfikacji realnych ocen pracowników, ich tematów, konfliktów czy ambicji związanych z działaniami firmy czy zespołu. Wszystek ktoś jest niezależny a wszelki zespół jest różny, przez co przydatne jest istotne zidentyfikowanie otoczenia, w którym działa lider i świata, jakim powinien kierować. Tylko dobre wsłuchanie się w ducha dodatkowo w potrzeby ludzi umożliwia zostanie dobrym liderem.

Zobacz również sklep motoryzacyjny 4

Wskazuj drogę – nie poganiaj

Najczęściej pojawiającym się prześmiewczym obrazem w Internecie wobec szefów systemów jest żart, w jakim lider ciągnie wózek, oraz pracownicy idą za nim zaś trwają razem z nim, a pod spodem jest inny lider, który pracuje na samochodzie, zaciąga hamulec a nadal pogania batem pracowników. W tym typowym żarcie ukryte jest trochę naprawdę dużego, ponieważ lider tym się różni od człowieka nad chłopem pańszczyźnianym, że istnieje jego przewodnikiem. Za liderem się podąża, udaje się go, przeprowadza się jego wyglądania. Szef każe, więc człowiek wymaga również kobieta się to zrobić tak, byle stary się nie przyczepił. Nie potrzeba nikomu tłumaczyć, że efekty prowadzenia w jakości są zdecydowanie mocniejsze od efektów kierowania grupą.

Pozwól sobie również kolejnym na braki

Dużą część odpowiedzi na proszenie o to, jak być pewnym liderem, naprawdę warto jest poświęcić na ostatnie, że lider również jest dopiero człowiekiem. Tak jako role w jego składzie. A nie należy oczekiwać od lidera perfekcji, ani tym znacznie przybrania jakiejś nienaturalnej formy. Naturalność ma wyjątkowo konkretne znaczenie, ponieważ liderowanie jest umiejętnością typowo elastyczną i nie da się jej ustalić w oparciu o algorytm lub prosty schemat.

W moc poradnikach można przeczytać, że szef winien stanowić empatyczny, przedsiębiorczy, charyzmatyczny dodatkowo w ogóle powinien mieć cechy medalisty olimpijskiego oraz wielkiego równocześnie. W pracy istnieje to zupełnie ciężkie dodatkowo w kwestii lidera pojawia się zwykły, przeciętny człowiek. Czy jest on na straconej pozycji? Nie.

Praca nad sobą jest absolutnie ważna i prowadzenie kompetencji komunikacyjnych jest całkiem wskazane, co nie oznacza jednak, że do etapu ich wejścia będzie się złym liderem. Bycie liderem jest jak bycie rodzicem: potrzeba być, trzeba tworzyć i nie wolno uchylać się od odpowiedzialności. Nie zawsze wszystko się idealnie uda, lecz w ostatni technologia unosi się swoją sytuację.

Artykuł stanął we zgodzie Jak zostać dobrym liderem?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments